Facebook İçin 3d Post Hazırlama RehberiMerhaba,

Geçen hafta Ajansımız Kozmonot'ta bir adet 3D Facebook postu(gönderisi) yaptık. Bu Postu yaparken bu konuyla ilgili neredeyse hiç kaynak yok onu tecrübe ettim.


Bu yüzden bu yazımda Facebook içine yeni gelen 3d post özelliğini kullanarak post(gönderi) hazırlama aşamalarını anlatacağım.

Bu aşamaları aslında kategoriler ile ikiye bölmeyi düşünüyorum.

3d Modelleme programlarını daha önce hiç kullanmayanlar ve

3d modelleme programlarını kullanmayı bilenler olarak. Ama öncesinde genel bir bilgi vereyim.

Facebook'a 3d post yüklerken OBJ,FBX,STL,DAE gibi formatları kullanamıyoruz. Bu formatlar yerine GLB formatı Kullanılıyor.

Ayrıca 3MB a kadar olan bir dosyayı yükleyebiliyorsunuz. Daha yüksek bir boyutu kabul etmiyor.

Bu durum biraz zorlayıcı olabiliyor. Biraz vakit harcayarak ve araştırma yaparak sizin için basitleştirilmiş bir rehber oluşturmaya çalıştım. (Tabi çoğu bilgi tasarımcılar ve bu konuda ilgisi olanlar için daha anlaşılır olacaktır.)

3d Modelleme programlarını daha önce hiç kullanmayanlar İçin

Öncelikle daha önce hiç 3d program kullanmadıysanız. Size önerebileceğim bir kaç kolay Uygulama ile Facebook'a 3d post atabilirsiniz.

PAINT 3D


Garip gelecek ama Windows 10 İle birlikte gelen Paint3D ile artık 3d tasarımlar da yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu program sizi zahmete sokmadan hemen .GLB çıktısı alabiliyor ve Facebook'a çıktıyı yükleyebiliyorsunuz.

VECTARY


Vectary online bir 3d modelleme ve düzenleme uygulaması ayıca 3d print ile ilgilenenlere de önerebileceğim bir uygulama aslında. Vectary ile hiç daha önce 3d modelleme yapmamış herhangi biri site içerisindeki küçük derslerle 1 gün içersinde kendi işine yetecek kadar modelleme yapabilir diye düşünüyorum. Vectary de .GLB formatında çıktı alabildiğinden Facebook'a 3d post hazırlamak bu uygulama ile çok kolay. Eğer elinizde daha önceden modellenmiş 3mb den boyut olarak düşük bir model varsa uygulama üzerinden import yapıp daha sonra .GLB çıktısı alabilirsiniz.

3d modelleme programlarını kullanmayı bilenler için

Bildiğiniz gibi her 3d modelleme programının kendine has kaydetme dosya uzantısı var eğer uzun zamandır bu programları kullanıyorsanız. Obj. FBX .DAE formatlarının her programda kullanıldığını biliyorsunuz. Modelinizi modellerken kullandığınız programın önemi yok ama Facebook 3d post yapabilmek için bize .glb formatı gerektiğinden ve bir çok modelleme programı bize bu formatı vermediği için dosyamızı .glb formatına çevirebilmek için bedava bir 3d modelleme programı olan Blender'ı kullanmanızı tavsiye ediyorum. Modelinizi kendi kullandığınız herhangi bir programda modelleyip obj veya fbx olarak Blender içinde açabilirsiniz. Blender yüklü ise ve bir modelimiz var ve 3mb den boyutu düşük ise hadi başlayalım.

Öncelikle Github'dan blender için GLTF Exporter yükleyip Blender'a add-on olarak eklemek Githubdan daha önce bir dosya indirmediyseniz. Yapacağınız şey basit


Clone or download>Download ZIP

zipi yükleyip çıkartıp normal bir dosya haline getirmeyi unutmayın sonra Blender'ı açıyorsunuz. Modelinizi import ile programda açıyorsunuz.


Sonra File> User References a tıklayıp açılan User References penceresi içerisinde File a tıklıyorsunuz.


File a girdiğinizde Script yazan alanın yanındaki dosya simgesine tıklayıp Github'dan indirdiğimiz dosyanın klasörünü seçiyorsunuz. Seçimimizi yaptıktan sonra Add-Ons sekmesine geliyorsunuz.


Add-ons kısmında sol tarafta bir arama kısmı göreceksiniz alana gltf yazarsanız sağ tarafta import-export Gltf format yazan bir sekme çıkacak çıkan sekmenin yanındaki kutuyu işaretlerseniz artık Gltf export alabilirsiniz.


Gltf export için ise File>Export>GLTF ye gelip kaydedebilirsiniz. Tabi burada bitmiyor. GLTF export aldığınız dosyanın yeni bir dosya olmasına özen gösterin çünkü gltf export size bir adet .bin dosyası,texture ve .Gltf dosyası verecektir. bunların hepsini seçip Glb Packer adlı sitenin içerisine atarsanız size .Glb olarak çıktı verecektir. Bu dosyayı Facebook'ta ne düşünüyorum kısmına sürüklediğinizde artık Facebook 3D postunuz hazır.

Kolay Gelsin

Eğer çok karışık diyosanız bana iletişim den ulaşabilirsiniz :)

#Facebook #3D #Blender

Yeni Gönderiler

Sosyal Mecralar

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Google+ Icon
  • Grey Pinterest Icon